Blog > Komentarze do wpisu

Boże - Dmowski był prorokiem

Przeglądając internet natrafiłem na dyskusję o zamachu na dwóch merów ukraińskich miast - i jeden z dyskutantów przytoczył przepowiednie Romana Dmowskiego z 1931 roku odnośnie tego co się stanie jeśli powstanie państwo ukraiński, cytują ją poniżej:

„Nie ma siły ludzkiej, zdolnej przeszkodzić temu, ażeby oderwana od Rosji i przekształcona na niezawisłe państwo Ukraina stała się zbiegowiskiem aferzystów całego świata, którym dziś bardzo ciasno jest we własnych krajach, kapitalistów i poszukiwaczy kapitału, organizatorów przemysłu, techników i kupców, spekulantów i intrygantów, rzezimieszków i organizatorów wszelkiego gatunku prostytucji: Niemcom, Francuzom, Belgom, Włochom, Anglikom i Amerykanom pośpieszyliby z pomocą miejscowi lub pobliscy Rosjanie, Polacy, Ormianie, Grecy, wreszcie najliczniejsi i najważniejsi ze wszystkich Żydzi. Zebrałaby się tu cała swoista Liga Narodów… 


Te wszystkie żywioły przy udziale sprytniejszych, bardziej biegłych w interesach Ukraińców, wytworzyłyby przewodnią warstwę, elitę kraju. Byłaby to wszakże szczególna elita, bo chyba żaden kraj nie mógłby poszczycić się tak bogatą kolekcją międzynarodowych kanalii. 

Ukraina stałaby się wrzodem na ciele Europy; ludzie zaś marzący o wytworzeniu kulturalnego, zdrowego i silnego narodu ukraińskiego, dojrzewającego we własnym państwie, przekonaliby się, że zamiast własnego państwa, mają międzynarodowe przedsiębiorstwo, a zamiast zdrowego rozwoju, szybki postęp rozkładu i zgnilizny. 

Ten, kto przypuszcza, że przy położeniu geograficznym Ukrainy i jej obszarze, przy stanie, w jakim znajduje się żywioł ukraiński, przy jego zasobach duchowych i materialnych, wreszcie przy tej roli, jaką posiada kwestia ukraińska w dzisiejszym położeniu gospodarczym i politycznym świata, mogłoby być inaczej – nie ma za grosz wyobraźni. 

Kwestia ukraińska ma rozmaitych orędowników, zarówno na samej Ukrainie, jak poza jej granicami. Między ostatnimi zwłaszcza jest wielu takich, którzy dobrze wiedzą, do czego idą. Są wszakże i tacy, którzy rozwiązanie tej kwestii przez oderwanie Ukrainy od Rosji przedstawiają sobie bardzo sielankowo. Ci naiwni najlepiej by zrobili, trzymając ręce od niej z daleka”.
 

Niesamowite --- Roman Dmowski przewidział w 1931 roku co się stanie jeśli powstanie państwo ukraiński, z tego wywodu wynika że Ukraińcom będzie się żyć gorzej niźli by żyli w obrębie Rosji czy Polski, i faktycznie wystarczy spojrzeć na PKB Rosji, Polski i Ukrainy, to samo co do średniej pensji czy emerytury... 

Boże - Dmowski był prorokiem :O

niedziela, 27 lipca 2014, foton.3
Tagi: polityka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/07/27 11:32:38
to pomyśl kim może być Roman Giertych... ? ;)
-
foton.3
2014/07/27 13:59:45
Eee, nooo, też może być prorokiem bo czytał wszystkie działa Dmowskiego :O
-
foton.3
2014/07/27 16:37:33
www.youtube.com/watch?v=9EhlrAdiNrk
Kolumna 'apałczenija pod Ługańskiem...

- 6 BMP 2
- 8 MT-LB
- 6 D 30 122 mm
- 3 BS 3 100 mm
- 2 Strzała 10
- 2 ZU-23-2
+ trucks...